• Špeciálny pedagóg

•

Je odborný pracovník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Úlohy špeciálneho pedagóga:

• priama individuálna práca so žiakmi, ktorým boli diagnostikované špecifické vývinové poruchy učenia a žiakmi, ktorí majú z rôznych dôvodov problémy s učením.

• individuálna pomoc žiakovi priamo na vyučovacej hodine

• odporúčenia diagnostiky a  rediagnostiky žiakov (podľa potreby a daných predpisov)

• zabezpečenie pomôcok (tabuliek, kompenzačných pomôcok ...)  deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

• náčuvy na vyučovaní s cieľom bližšie spoznať triedu, jednotlivých žiakov, pozorovať ich prácu na vyučovacej hodine

• budovanie špeciálnopedagogickej knižnice a príprava a zhromažďovanie materiálov pre prácu  s deťmi (pracovné listy, cvičenia a pod.).

• účasť na zápise nových prvákov

• konzultácia a spolupráca s rodičmi

• spolupráca s učiteľmi, usmerňovanie ich práce so začlenenými žiakmi

• zakladanie, vedenie, triedenie a aktuálizácia dokumentácie k jednotlivým žiakom so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami.